fbpx

Uczenie przez leżenie

video + podcast

Techniki efektywnego uczenia się wymagają nie tylko ćwiczeń pamięciowych i znajomości „patentów” na przyswajanie wiedzy. Nasze ciało, a w szczególności nasz mózg, musi być gotowy na działania na wysokich obrotach. Zanim przysiądziesz do nauki wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych i znajdź chwilę na relaksacyjną sesję, która otworzy Twój umysł.

Warto dotrwać do końca lekcji, gdzie trenerka zdradza sprytny patent na błyskawiczne zapamiętanie np. listy słówek lub listy zakupów.

Kurs zawiera:

  • Zeszyt ćwiczeń z notatkami i zadaniami – do pobrania w PDF
  • Materiał video:
    m.in. techniki pamięciowe i relaksacyjne
  • Podcast relaksacyjny

 

Małgorzata Bobryk | trenerka skutecznej nauki
Udostępnij

Przygotowania:

Zanim przejdziemy do treningu, chciałabym, żebyście dowiedzieli się jeszcze czegoś na temat waszych mózgów.

Warto to wiedzieć, bo większość problemów, które macie w swoim życiu, możecie wyjaśnić sobie, dzięki tej prostej koncepcji. Oto ona!

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Paul MacLean, neurobiolog z Yale, stworzył ciekawy, model mózgu. Według jego teorii nosimy w swojej głowie nie jeden, a trzy oddzielne mózgi!

Dlatego czasami mówi się na nasz mózg, MÓZG TRÓJJEDYNY.


Najstarsze jego części są bardzo podobne do tego, co w głowie ma na przykład wygrzewająca się na słońcu jaszczurka.

Młodsze części mózgu mamy takie same jak myszy czy koty.

A najświeższe struktury – czyli kora nowa, łączy nas z najbliższymi kuzynami – małpami naczelnymi. 


Żeby w pełni móc korzystać z Mocy Mózgu, wszystkie jego części muszą pracować synergicznie, harmonijnie. Kiedy to się nie dzieje, to mamy sporo problemów!

Małgorzata Bobryk

Zanim rozpoczniesz kurs, pobierz materiały dodatkowe.

Zrobiliśmy za Ciebie notatki z lekcji (nie ma za co!) i przygotowaliśmy proste zadania, które możesz wykonać samodzielnie.

Lekcja 1. Oglądaj

Aby dobrze rozgrzać mózg, rozgrzejcie najpierw Wasze ciało.

Ćwiczymy!

W trakcie oglądania lekcji możecie wstać i zacząć od kilku głębokich wdechów. Trenerka zaproponuje Wam dwa proste ćwiczenia, które zajmą Wam dosłownie kilka minut.

Kiedy już rozruszacie się trochę, pora na metodę „głaskania jaszczurki”, czyli uspokajanie mózgu gadziego. Dzięki temu będziecie mieć szansę wyciszyć się i opanować stres. Zobaczcie na czym ona polega. Od razu zrozumiecie dlaczego nazywamy ją także „wpływaniem do swojego mózgu”.

Za chwilę będzie mogli powtórzyć sesję zademonstrowaną na filmie korzystając z podcastu do słuchania.

Jak zapamiętać listę zakupów (lub inną listę, np. zdarzeń lub słówek)
za pomocą techniki zakładek osobistych?

Małgorzata Bobryk podała przykład listy zakupów i zaproponowała jak każdą pozycję na tej liście przypisać do części własnego ciała. Nasze dłonie, stopy, czoło, brzuch zmieniamy w ten sposób w zakładki, które przypominają nam o konkretnej rzeczy. Czy próbowaliście wcześniej tej metody?

Zbieramy Wasze sposoby na relaks przed uczeniem się i na techniki efektywnego przyswajania wiedzy. Napiszcie do nas, może ktoś z Was chciałby opowiedzieć o nich przed kamerą Akademii Talentów MUER? 🙂


Lekcja 2. Słuchaj

Potrzebujecie słuchawek i ustronnego miejsca. Połóżcie się płasko na plecach tak, by nic Wam nie przeszkadzało. Upewnijcie się, czy nie jest Wam zbyt zimno, ani zbyt gorąco.

Słuchamy!

Odtwórzcie audycję i dajcie się ponieść narracji. Wizualizacja otaczającej wody pozwoli Wam „wpłynąć do własnego mózgu”.

Następnym razem możecie sami wybrać muzykę i stworzyć własną wizualizację – spokojną, daleką od bieżących spraw, zanurzającą Was stopniowo w głębokim relaksie i otwierającą umysł.

To może Ci się też spodobać:

Trener:

Małgorzata Bobryk
trenerka skutecznej nauki

O mnie:

Trenerka skutecznej nauki, specjalistka od zarządzania czasem, a także od zarządzania projektami. Na co dzień – „kierowniczka” trójki dzieciaków – Alicji, Olgi i Filipa. To dzięki nim codziennie uczy się nowych rzeczy i bawię się nauką.

Inne zajęcia tego trenera