fbpx

UCZ SIĘ FIZYKI! 10 porad dla przyszłych studentów medycyny

video + podcast

Ewa Haraburda, studentka 6. roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku mówi o 10 poradach, które chciałaby usłyszeć ZANIM wybrała się na studia medyczne.

Kurs zawiera:

  • Materiał video: 10 porad dla osób rozważających kierunki medyczne
  • Podcast: o decyzjach na całe życie
  • Materiały dodatkowe do pobrania (wkrótce).
Ewa Haraburda | studentka medycyny
Udostępnij

Gdybym mogła cofnąć się do czasów liceum lub szkoły podstawowej, na pewno zainwestowałabym więcej czasu w sprawy, które zupełnie wtedy bagatelizowałam.

Ewa Haraburda

Lekcja 1. Oglądaj

Czas trwania filmu: 8:02

Porada numer 2 mówi o słuchaniu osób, które pewne doświadczenia mają już za sobą. Oto wcielacie tę zasadę w życie!

Jeśli interesują Was studia medyczne lub jesteście akurat pod presją ważnych życiowych decyzji, posłuchajcie Ewy, która zebrała swoje doświadczenie w 10 krótkich porad.

Nie zapomnijcie posłuchać historii Ewy w podcaście poniżej.

Porada 1.

Znajdź cel, który CIEBIE motywuje (nie rodziców, nie znajomych, nie nauczycieli). Jaka jest TWOJA odpowiedź na pytanie „Dlaczego, tak naprawdę, chcę zostać lekarzem?

Porada 2.

Poszukaj osób, które już przeszły podobną drogę i „wyciągnij” z nich jak najwięcej informacji o realiach studiów i późniejszej pracy w zawodzie. Dzięki temu lepiej przygotujesz się na przyszłość i uchronisz się przed rozczarowaniami.

Porada 3.

Otwórz się na nowości. Szperaj w internecie, czytaj, zadawaj pytania. Być może znajdziesz nowe szansy zawodowe, specjalizacje i pola działań, które Cię zafascynują, a których nie znają Twoi poprzednicy.

Porada 4.

Dbaj o swoje zdrowie. Czeka Cię intensywne życie, musisz wyrobić w sobie nawyki, które utrzymają Cię w zdrowiu fizycznym i psychicznym. Przekonasz się o tym jeszcze na studiach.


Porada 5.

Szukaj metod na skuteczne uczenie się. Nie marnuj czasu na mało efektywne wkuwanie.


Porada 6.

Choć słyszysz od wszystkich o biologii i chemii, to fizyka najbardziej przydaje się na studiach. Nie lekceważ jej w szkole, jeśli zrozumiesz fizykę, na studiach będzie dużo łatwiej.


Porada 7.

„Nękaj” nauczycieli. Niech wytłumaczą Ci dokładnie wszystko czego nie rozumiesz. Nie przejmuj się tym, co myślą inni – zawalcz o to, bo potem z trudnymi tematami zostaniesz sam(a).

Porada 8.

Nie zakuwaj tam, gdzie można zrozumieć. Szukaj ciągów logicznych i zauważ, że szkolny podział na przedmioty (biologia, chemia, fizyka, matematyka…) jest tylko pozorny. Wszystko się ze sobą logicznie łączy.

Porada 9.

Pokonaj „wewnętrznego lenia” dobrymi nawykami. Trenuj się w planowaniu i nie odkładaniu pracy na ostatnią chwilę.


Porada 10.

Wszystko może się zdarzyć. W trakcie studiów możesz zmienić pomysł na siebie. I to jest ok.

⬇️ ⬇️ ⬇️ WIĘCEJ NA TEN TEMAT W PODCAŚCIE PONIŻEJ! ⬇️ ⬇️ ⬇️


Lekcja 2. Słuchaj

Czas trwania podcastu: 7:01

Podcast o decyzjach na całe życie

Zaczyna się mniej więcej kiedy kończymy 13-14 lat. Presja trudnych wyborów. Trudno nam to jest wtedy ocenić „na chłodno”, bo zwyczajnie brakuje nam doświadczenia. Słyszymy po raz kolejny lekkomyślnie zadawane pytanie „A ty? Co byś chciał studiować?” i nabieramy przekonania, że to coś, co powinniśmy już mieć jednoznacznie ustalone.

Czy decyzje o wyborze profilu w szkole, przedmiotach zdawanych na maturze, kierunku studiów i wyborze zawodu powinniśmy traktować jako zobowiązania na całe życie?

Posłuchajcie historii Ewy, o tym jak dylemat wyboru między medycyną i prawem rozwinął się w wizję satysfakcjonującej kariery z muzyką i górami w tle.

O jakich kierunkach studiów i zawodach chcielibyście posłuchać?

Napiszcie z hashtagiem #Medycyna


Lekcja 3. Dziennik refleksji

Jeśli rozważasz studia medyczne, poświęć chwilę na przemyślenie swojej motywacji i celów.
Pobierz i uzupełnij ten dziennik, Zachowaj go na przyszłość. Możesz do niego wracać, by zaobserwować jak zmieniają się Twoje życiowe plany i punkt widzenia.

Trener:

Ewa Haraburda
studentka medycyny

O mnie:

Studentka 6. roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.