fbpx
Obywatelskość

Jak zacząć działać w organizacjach społecznych?

video + podcast

Czym są organizacje pozarządowe? Jak powstają, kto je może założyć i po co? Każdy z nas może zaangażować się w ważne misje. Nie jesteśmy w tym sami – możemy dołączyć do już istniejących fundacji i stowarzyszeń, które zrzeszają ludzi o podobnych wartościach do naszych.

W lekcji  wyjaśniamy najważniejsze pojęcia dotyczące organizacji społecznych i bierzemy pod lupę Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet. Jak powstało? Czym się zajmuje? Kto może do niego dołączyć?

Poniżej znajdziesz:

Materiał video: „Jak zacząć działać w organizacjach społecznych?”
Podcast „Dlaczego warto dołączyć do organizacji społecznej?”
Materiały dodatkowe do pobrania.

Małgorzata Wenclik
Małgorzata Wenclik | dr nauk społecznych w zakresie prawa
Udostępnij
Obywatelskość

Lekcja 1. Oglądaj

Czas trwania filmu: 12:12

Czym są organizacje pozarządowe i jak mogą działać? Prowadząca prowadzi jedno z bardziej znanych białostockich stowarzyszeń – na jego przykładzie opowiada o drodze, którą przechodzą działacze ze społeczną pasją.

Chcesz zmieniać świat?

Jeśli chcesz dołączyć do aktywnej grupy nastoletnich społeczników, dowiedz się więcej o Radzie Młodych MUER


Lekcja 2. Słuchaj

Czas trwania podcastu: 20:22

Zaczęło się od wkurzenia na niefortunny kalendarz. Wzburzenie pobudziło rozmowy i dyskusje. Potem była pasja, kreatywne pomysły i gotowość do działania, która wkrótce potem zaowocowała serią imponujących wydarzeń w przestrzeni miejskiej.

Aktywność społeczna to często ciężka praca, zazwyczaj wolontariacka lub za symbolicznym wynagrodzeniem. Zatem PO CO? O wszystkich ważnych powodach opowiedziała dr Małgorzata Wenclik w kolejnym odcinku podcastu.

W jakich organizacjach najlepiej odnalazłaby się młodzież?
Jak myślisz? Podziel się swoją opinią!

Wasze przemyślenia możecie nam wysłać na Chacie z oznaczeniem #społeczni.

Trener:

Małgorzata Wenclik
Małgorzata Wenclik
dr nauk społecznych w zakresie prawa

O mnie:

Doktor nauk społecznych w zakresie prawa. Ukończyła studia prawnicze, a następnie doktoranckie i podyplomowe z zakresu mediacji sądowej na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Współpracowała z licznymi uczelniami wyższymi. Jest adiunktem w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Jej zainteresowania naukowe mieszczą się w obszarze prawa administracyjnego, nauki administracji i zarządzania publicznego. Ma też za sobą praktykę i doświadczenie urzędnicze – dzięki czemu ma szerokie spojrzenie na współczesną administrację.

Od lat jest aktywną działaczką III sektora. Była członkinią Zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, była Prezeską Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, a obecnie jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet. Realizuje liczne projekty o charakterze społecznym skierowane na integracje międzypokoleniową, edukację społeczną i prawną.

Jest autorką publikacji naukowych dotyczących partycypacji społecznej i obywatelskiej. W 2016 roku wydała monografię „Prawne i pozaprawne uwarunkowania konsultacji społecznych”.

Zajmuje się popularyzacją nauki prawa, prowadzi warsztaty, wykłady, seminaria. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie Korpusu Solidarności dla koordynatora wolontariatu. W marcu 2022 r. została wyróżniona przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet tytułem Liderka Równości – za działalność na rzecz praw kobiet w województwie podlaskim.

Lubi podróże i dobre towarzystwo. Literatura faktu i biografie to jej pasja.

Inne zajęcia tego trenera